Francois Mauduit

Były solista Baletu Maurice'a Béjarta

Ten kreatywny tancerz silnie zakorzeniony w swoich czasach, prezentuje autentycznie nowoczesny styl, czerpiąc ze swoich doświadczeń w tańcu klasycznym i nowoczesnym.
 
Z talentu i ciężkiej pracy narodził się tancerz
Ze spotkania i współpracy z Maurice'em Béjartem narodził się choreograf

Złoty medalista wielu międzynarodowych konkursów, w wieku 15 lat wstąpił do Konserwatorium Paryskiego – francuskiego zespołu szkół i uczelni muzycznych i baletowych, a następnie w wieku 17 lat do szkoły baletowej Opery Paryskiej.
 
W 2002 roku podpisał swoje pierwsze kontrakty w Operze we Florencji, a następnie w Operze w Bordeaux. W 2003 roku do swojego zespołu zwerbował go MAURICE BEJART. Przez cztery lata tańczył w największych dziełach Mistrza, wyróżniając się jako solista w "Czarodziejskim flecie", "Ognistym ptaku", "Dionizosie" i "Miłości, tańcu".
 
W 2006 roku założył własny zespół, którego siostrzane grupy dają spektakle we Francji i Europie.
 
W 2010 roku otrzymał prestiżową nagrodę "Léonide Massine". W 2014 stworzył "Prix Nijinski" w Deauville, międzynarodowy konkurs taneczny dla młodych tancerzy.  Zalicza się on do prestiżowej listy wzorcowych konkursów doskonałości w tańcu klasycznym.


Nagroda Niżyńskiego 2023: Członkowie jury:  
Dorothée Gilbert, primaballerina Opery Paryskiej / Mathieu Ganio, pierwszy tancerz Opery Paryskiej / Karline Marion, pierwsza solistka Béjart Ballet Lausanne i Opery w Lyonie, profesor Konserwatorium w Lyonie / Josua Hoffalt, pierwszy tancerz Opery Paryskiej / Antonio Desiderio, agent międzynarodowy.    


Jest regularnie zapraszany do tańca na galach baletowych, gdzie spotyka się na scenie z największymi sławami świata baletu Opery Paryskiej i innych międzynarodowych zespołów. Tworzy również choreografię dla innych zespołów, na przykład w 2015 roku dla Baletu Pałacu Zimowego wykreował spektakl „Mały Książę”, a w 2017 roku w Operze Bałtyckiej w Gdańsku zrealizował balet „Dziadek do orzechów”, który odniósł wielki sukces wśród publiczności i jest na afiszu od tamtej pory. Dla swojego zespołu tworzy wiele choreografii, które w czasie tournée można oglądać w salach wszędzie we Francji.


Najnowsze kreacje: 
Carmen (2018)
Jezioro łabędzie (2016)
La dame de Pique (2016)
Boléro (2017)
Le Sacre du printemps (Święto wiosny) (2017)
Les Quatre saisons (Cztery pory roku) (2018)
Dance Side Story (2019)

Chopin in love (2019)
Casse-Noisette (Dziadek do orzechów) (2020)
Roméo et Juliette (2021)
Madame Butterfly (2022)
The dancers (2023)
Dans les yeux d'Audrey (2023)