{oh!} Orkiestra została założona w 2012 r. w Katowicach przez grupę instrumentalistów – entuzjastów i miłośników muzyki dawnej, skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszki.
W ciągu ośmiu lat działalności dynamicznie i konsekwentnie rozwijający się zespół, przy wsparciu wielu partnerów wypracował sobie pozycję jednej z najważniejszych orkiestr muzyki dawnej w Polsce.
Poświęcając się wykonawstwu historycznemu, członkowie {oh!} Orkiestry nie zapominają o możliwie bliskim docieraniu z muzyką do słuchaczy. Praca nad każdym elementem dzieła, podkreślająca znaczenie muzyki w wymiarze retorycznym, owocuje koncertami, których celem jest nie tylko znakomita komunikacja między wykonawcami, ale przede wszystkim pomiędzy muzykami a słuchaczami.
Już od pierwszego koncertu ten rodzaj korespondencji został dostrzeżony i doceniony przez słuchaczy, krytyków, zapraszanych solistów oraz wspierające orkiestrę instytucje, co w efekcie zaowocowało regularną współpracą z: NOSPR,
Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Instytutem Adama Mickiewicza oraz zaproszeniami płynącymi z najważniejszych festiwali i sal koncertowych Europy, m.in. Theater an der Wien, Opera de Dijon, Sali im. Czajkowskiego w Moskwie, Kölner Philharmonie, Bayreuth Baroque, HandelFestspiele Halle, Bachfest Leipzig.
Od 2015 r. {oh!} jest rezydentem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej „All’improvviso” w Gliwicach, z który konsekwentnie rozwija działalność operową. Dotychczas odbyły się premiery oper: D. Sarri „Didone abbandonata” (2014), J. A. Hasse „Arminio” J. A. Hassego (2016), „Gismondo re di Polonia” L. Vinciego (2018) oraz „Il Pastor Fido” G. F. Händla (2019, współprodukcja z Händel Festspiele Halle). Opera „Gismondo re di Polonia”, w tytułowej roli ze znakomitym kontratenorem Maxem Emanuelem Cencicem przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza zabrzmiała także w Theater an der Wien w Wiedniu oraz Sali im. P. Czajkowskiego.
Zespół od 2018 regularnie współpracuje także z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina skupiając się na historycznym wykonawstwie polskiej muzyki romantycznej, występując podczas Festiwalu „Chopin i Jego Europa” oraz koncertów i nagrań organizowanych przez NIFC.
{oh!} Orkiestra Historyczna wydała do tej pory 6 płyt, a wśród nich m.in. album „Concerto grosso – an émigré to the British Isles”, wydany dla belgijskiej firmy MUSO, zawierający nienagrywane wcześniej concerti grossi Francesco Scarlattiego oraz najnowsze wydawnictwo – kompletne nagranie opery Leonardo Vinciego „Gismondo re di Polonia”, wydane w 2020 r. przez austriacką firmę PARNASSUS.