Edycje festiwalu
IX edycjaVIII edycjaVII edycjaVI edycjaV edycjaIV edycjaIII edycjaII edycjaXII edycjaXI edycjaX edycjaI edycja

solista

IL POMO D’ORO

IL POMO D’ORO

Zespół il pomo d’oro powstał w roku 2012. Jego wizytówką są autentyczne, dynamiczne interpretacje oper i dzieł instrumentalnych z epoki baroku i klasycyzmu. Członkami zespołu są znani muzycy należący do grona najlepszych wykonawców muzyki dawnej. Orkiestra pracowała już pod batutą Riccardo Minasiego, Maxima Emelyanycheva, Stefano Montanariego, George’a Petrou, Enrico Onofriego i Francesco Corti’ego. Podczas różnych projektów zespół działa pod kierownictwem koncertmistrzyni Zefiry Valovej. Od roku 2016 głównym dyrygentem jest Maxim Emelyanychev.

Il pomo d’oro regularnie występuje w prestiżowych salach koncertowych i na festiwalach w całej Europie. Orkiestra podróżuje po całym świecie z programem ze zrealizowanego w roku 2016 albumu Joyce DiDonato In War and Peace, grając pod batutą Maxima Emelyanycheva. W roku 2017 album otrzymał nagrodę Echo Klassik.

Dyskografia il pomo d’oro obejmuje kilka oper: Serse, Tamerlano, Partenope i Ottone Händla oraz Catone in Utica Vinci’ego, a także recitale: z kontratenorami Jakubem Józefem Orlińskim, Franco Fagiolim, Maxem Emanuelem Cenciciem i Xavierem Sabatą, z mezzosopranistkami Ann Hallenberg i Joyce DiDonato oraz z sopranistkami Francescą Aspromonte i Emöke Barath. Spośród albumów z muzyką instrumentalną, nagrody Echo Klassik otrzymały w roku 2016 nagrania koncertów Haydna na skrzypce i klawesyn oraz album skrzypcowy z Edgarem Moreau. Wśród nagrań instrumentalnych są też koncerty skrzypcowe i klawesynowe J.S. Bacha zrealizowane z solistami Shunske Sato i Francesco Cortim.

W roku 2018 ukazało się kilka nowych albumów: Händel Arias z Franco Fagiolim, 17th century opera prologues z Francescą Aspromonte, Serse Händla z Franco Fagiolim w partii tytułowej, Anima Sacra z Jakubem Józefem Orlińskim, Koncerty skrzypcowe J.S. Bacha z Shunske Sato i La Doriclea – opera Alessandro Stradelli’ego. Z okazji czterechsetlecia urodzin Barbary Strozzi zespół il pomo d’oro wydał album Voglio Cantar z udziałem sopranistki Emöke Barath – jest to pierwsze nagranie orkiestry wydane w 2019 roku.

Zespół Il pomo d’oro jest oficjalnym ambasadorem humanitarnego projektu “El Sistema Greece”, zapewniającego bezpłatną edukację muzyczną dzieciom w greckich obozach dla uchodźców. Il pomo d’oro daje koncerty charytatywne oraz często i regularnie prowadzi warsztaty i lekcje muzyki metodą „El Sistema” w różnych obozach dla uchodźców w Grecji.

Nazwa zespołu, il pomo d’oro, nawiązuje do tytułu opery Antonio Cesti’ego z roku 1666. Skomponowana na uroczystości ślubne cesarza Leopolda I Habsburga i Małgorzaty Teresy Habsburżanki, opera “Il Pomo d’Oro” była prawdopodobnie jedną z największych, najkosztowniejszych i najbardziej spektakularnych produkcji tego rodzaju w krótkiej jeszcze wówczas historii gatunku. Przedstawienie obejmowało 24 różne scenografie, balet konny z udziałem 300 koni, fajerwerki z wykorzystaniem 73.000 rakiet i liczne „efekty specjalne” – wspaniałości, które miały uczynić z cesarskiego dworu najwspanialszą świątynię kultury w Europie.