Poprzednie edycje
VI edycjaV edycjaIV edycjaIII edycjaII edycjaI edycja

Artyści

Dyrygenci

DAWID RUNTZ

Czytaj więcej
Mniej

WOJCIECH RAJSKI

Dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Urodził się w 1948 roku w Warszawie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w swoim rodzinnym mieście otrzymując dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Bogusława Madeya. Studiował również w Musikhochschule w Kolonii w Niemczech, jako stypendysta DAAD. Uczestniczył w kursie mistrzowskim Witolda Rowickiego w Wiedniu.

Karierę dyrygenta rozpoczął w roku 1971 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, debiutując baletem Giselle. Równolegle, w latach 1974-1978 był dyrygentem i dyrektorem artystycznym Opery Poznańskiej. Od 1978 do 1980 pracował jako dyrygent w Beethovenhalle Orchester Bonn. W 1982 roku założył Polską Filharmonię Kameralną Sopot.W. Rajski 2

W latach 1993 – 2006 Wojciech Rajski był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej, z którą występował w najlepszych salach koncertowych Europy, m.in. we Francji, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Hiszpanii oraz we Włoszech. Oprócz działalności koncertowej zrealizowanych zostało wówczas wiele nagrań dla Polskiego Radia.

Oprócz stałej pracy z orkiestrami polskimi, Wojciech Rajski prowadził również gościnnie szereg orkiestr, m.in.: w Czechosłowacji, na Węgrzech, w Meksyku, Anglii, Szwecji, Grecji, Hiszpanii oraz w Niemczech. Jako gościnny dyrygent stale współpracuje z takimi orkiestrami, jak: Swisse Romaine, NDR Hannover czy Bayerische Rundfunk. Występował z wieloma światowej sławy solistami, wśród których znaleźli się np. Mścisław Roztropowicz, Henryk Szeryng, Sabine Meyer, Ivo Pogorelich, czy Kristian Zimerman, z którym przy współpracy z orkiestrą Junge Deutsche Philharmonie odbył tournée p
o Niemczech.

Wojciech Rajski brał udział w międzynarodowych festiwalach m.in.: Praskiej Wiośnie, Festiwalu Flandryjskim, Festiwalu Gran Canaria, Festspiele Europaische Wochen Passau, Schleswig-Holstein Musik Festival, Evian, Montpellier, La Chaise Dieu i w Kopenhadze. Wojciech Rajski ma w swym fonograficznym dorobku ponad 50 płyt, dla takich firm jak: EMI, Chant du Monde, Claves, Thorofon, Tacet, Midas, Bis Wifon, KOCH i inne. Dokonuje nagrań dla radia i telewizji w kraju jak również dla SAT 1, 3 SAT i ARD.W. Rajski 1

W 1993 roku Wojciech Rajski rozpoczął działalność pedagogiczną podejmując pracę w Hochschule für Musik w Karlsruhe, gdzie otrzymał tytuł profesora. Od roku 1998 jest profesorem dyrygentury w Hochs
chule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, a od 2008 roku prowadzi także klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2010 roku otrzymał tytuł profesora z rąk Prezydenta RP.

Czytaj więcej
Mniej

Soliści

Cappella dell’Ospedale della Pieta

to wyjątkowa orkiestra utworzona w Wenecji, na wzór modelu słynnej orkiestry Antonio Vivaldiego.

Cappella dell’Ospedale della Pietà nie jest zwykłą orkiestrą, ale wyjątkową orkiestrą składającą się z utalentowanych dziewcząt. Została odbudowana na wzór orkiestry z XVIIII wieku, założonej w sierocińcu dla dziewcząt w Wenecji i doprowadzona do blasku i świetności przez „Maestro di Violino e di Coro” – Antonio Vivaldiego. Jego znakomite kompozycje i poziom artystyczny orkiestry sprawił, że w bardzo krótkim czasie Cappella zyskała uznanie jednej z najlepszych orkiestr na świecie. Wenecja była miejscem do którego ciągnęli wszyscy, od artystów i podróżników do głów państw. Orkiestra prezentowała dla nich działa Vivaldiego i mistrzów weneckich, mając za swoją siedzibę kościół Chiesa di Santa Maria della Pietà. Dzisiaj Cappella jest związana z Fondazione Cini, która zajmuje się w Wenecji badaniami nad muzyką Vivaldiego.

Reinkarnacja Cappelli miała miejsce w 2013 roku z inicjatywy Stefana Plewniak – absolwenta Konserwatorium w Krakowie, Maastricht i Paryżu. Cappella to międzynarodowa grupa młodych, pełnych pasji artystek z Włoch, Polski, Austrii, Francji i Holandii specjalizujący się w grze na instrumentach z epoki baroku. Cappella jest poświęcona muzyce Antonio Vivaldiego i weneckich mistrzów. W swojej karierze, zespół miał przyjemność koncertować w Niemczech, Austrii, Słowenii, Polsce a w przyszłości planowane są również koncerty w innych krajach europejskich, USA i Azji.

Koncerty Cappelli charakteryzują się niepowtarzalną atmosferą i niesamowitą energią.

Cappella wydała swoją debiutancką płytę pt „Carnevale di Venezia” w 2016 roku z udziałem znakomitych solistów : Jakuba Józefa Orlińskiego, Miriam Albano, Natalii Kawałek w wydawnictwie Ëvoe Music. W 2017 roku Cappellę będzie można usłyszeć wykonującą jedno z najważniejszych dzieł sakralnych Vivaldiego – oratorium Juditha Triumphans, oraz Koncerty skrzypcowe związane z promocją nowej płyty – L’Eleganza Capricciosa.

 

Czytaj więcej
Mniej

MARIBEL GALLARDO kastaniety

Czytaj więcej
Mniej

ASOCIACIÓN DANZA JOVEN MEDITERRÁNEO

Czytaj więcej
Mniej

RODRIGO TOMILLO fortepian

Czytaj więcej
Mniej

ŁUKASZ KUROPACZEWSKI gitara

Czytaj więcej
Mniej

NANCY FABIOLA HERRERA mezzosopran

Czytaj więcej
Mniej

JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI kontratenor

Czytaj więcej
Mniej

ANDRZEJ WOJCIECHOWSKI klarnet

Absolwent Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku w klasie prof. Bogdana Ocieszaka (dyplom z wyróżnieniem). Brał udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takie osobowości jak: Andrew Marriner, Jean-Marc Fessard, Walter Vitek, Wojciech Mrozek, Brenno Ambrosini, Joseph Fuster, Nicolas Baldeyrou, Antonio Saiote, Alessando Travaglini, Florent Héau. W latach 2002-2003 studiował w klasie mistrzowskiej Joan Enric Lluna pod egidą Conservatori Superior De Musica w Castello.

Jest laureatem nagród i wyróżnień w: Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Instrumentów Dętych Drewnianych w Olsztynie (2002r.); Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (2003 i 2005 r.); VIII i IX Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2005 i 2006 r.); XIII Akademickim Konkursie Klarnetowym we Włoszakowicach (2006 r.); Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Oleśnicy (2006r.); Międzynarodowym Konkursie Kameralnym im. K. Bacewicza w Łodzi (2010), gdzie przyznano mu także nagrodę specjalną dla najlepszego klarnecisty konkursu.

Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury. Koncertował w Niemczech, Italii, USA, Kanadzie, Szwecji, Anglii, Monaco, RPA, Holandii, Rosji, Danii oraz wielu miastach Polski. Wraz ze Sławomirem Wilkiem (fortepian) tworzy formację Inspiro Duo. Występuje także jako członek unikalnego Mozartowskiego Zespołu Basethornowego, Gdańskiego Trio Stroikowego oraz kwartetu Zagan Acoustic. Jest pierwszym klarnecistą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Pracuje również w Akademii Muzycznej im. St, Moniuszki w Gdańsku, gdzie zamknął pomyślnie przewód doktorski.

Czytaj więcej
Mniej

Prowadzący

POLSKA FILHARMONIA KAMERALNA SOPOT

POLSKA FILHARMONIA KAMERALNA SOPOT

Początki

W lutym 1982 roku z inicjatywy Wojciecha Rajskiego powstała orkiestra smyczkowa, złożona z młodych, utalentowanych i pełnych entuzjazmu muzyków. Pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego zadebiutowała w czerwcu w Teatrze Muzycznym w Gdyni, a już kilka dni później inaugurowała festiwal Schleissheimer Sommer w Monachium i 37. Festiwal Sommerliche Musiktage Hitzacker. Zespół od początku zachwycił publiczność i krytyków, co przyniosło zaproszenia do najważniejszych sal koncertowych, na czele z Filharmonią Berlińską, salą Gasteig w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Musikhalle w Hamburgu, Salą Pleyela w Paryżu, Musikverein w Wiedniu i Concertgebouw w Amsterdamie, a także na wszystkie znaczące niemieckie festiwale muzyczne. Z uwagi na coraz szerszy repertuar koncertowy, Orkiestra zaczęła występować także w składzie powiększonym o grupę dętą, zmieniając w 1984 roku nazwę na Polska Filharmonia Kameralna Sopot.

 

Dyrektor Artystyczny

Dyrygentem, założycielem i dyrektorem artystycznym Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot jest Wojciech Rajski. Ukończył on z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie prof. Bogusława Madeya, doskonaląc swoje umiejętności w wyższych szkołach muzycznych w Kolonii i Wiedniu. Był dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie (1971-1978), Filharmonii Poznańskiej (1974-1980, od 1978 jej dyrektor artystyczny) oraz pierwszym dyrygentem Theater der Stadt Bonn i Beethovenhalleorchester (1978-1981). W roku 1993 rozpoczął działalność pedagogiczną. Wykładał w Hochschule für Musik w Karlsruhe, a od 1998 roku jest profesorem dyrygentury w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. Od 2008 roku prowadzi także klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W latach 1993-2006 był Dyrektorem Artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej w Warszawie, z którą dokonywał nagrań dla Polskiego Radia, a także koncertował w Polsce i poza granicami kraju.

 

Koncerty

Pod koniec lat osiemdziesiątych zespół dawał niemal 100 koncertów rocznie, głównie w Niemczech, ale także w innych krajach europejskich: we Francji, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwecji, Danii, Luksemburgu czy Anglii. W 1987 roku Orkiestra wyjechała na 33 koncerty do Stanów Zjednoczonych, najważniejsze z nich odbyły się w J. F. Kennedy Center w Waszyngtonie i Metropolitan Museum w Nowym Jorku. Zespół gościł również w dalekiej Azji. Orkiestra dwukrotnie odbyła tournee koncertowe w Chinach: w 1990 i 2016 roku, zaś w 1997 roku koncertowała w Japonii wraz ze znakomitym amerykańskim pianistą, laureatem Konkursu Chopinowskiego Kevinem Kennerem. Spośród licznych wyjazdów koncertowych warto wspomnieć o nieco bardziej egzotycznych wyprawach jak tournée w Meksyku roku czy koncerty na Wyspach Kanaryjskich.

 

Współpraca

Filharmonia miała dotychczas zaszczyt koncertować z wieloma wybitnymi solistami. Wśród nich Krystian Zimerman, z którym w 2014 roku zagrała tournee koncertowe w Niemczech, Mścisław Roztropowicz, Borys Pergamentschikow, Natalia Gutman, Konstanty Andrzej Kulka, Irene Grafenauer, Sabine i Wolfgang Meyer, Guy Touvron, Misha Maisky, Raphael Oleg, Gil Shaham, David Geringas, Gary Karr, czy Ivo Pogorelić. Zespół z powodzeniem łączy działalność kameralną z koncertami muzyki rozrywkowej i jazzowej Na swoim koncie ma występy m. in. z Grzegorzem Turnauem, Marcinem Wyrostkiem, Wojciechem Staroniewiczem, Maciejem Miecznikowskim, czy Jose Torresem y Havana Dreams.

 

Festiwale

Zespół obecny jest rokrocznie na renomowanych europejskich festiwalach, a wśród nich na: Schleswig-Holstein Musik Festival, Mecklenburg-Vorpommern, Rheingau Festival, Praska Wiosna, Weilburger Schlosskonzerte, Festival van Vlaanderen, La Chaise-Dieu i wielu innych. Polska Filharmonia Kameralna Sopot od początku istnienia obecna jest w salach koncertowych na terenie całego kraju. Orkiestra wielokrotnie gościła na Festiwalu Muzycznym w Łańcucie. W listopadzie 2010 roku Polska Filharmonia Kameralna Sopot zagrała cztery koncerty podczas Festiwalu Chopinowskiego w Genewie.

 

Energa Sopot Classic

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Energa Sopot Classic jest to przedsięwzięcie, które powstało w 2011 roku z inicjatywy Dyrektora Artystycznego Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot Wojciecha Rajskiego oraz władz Miasta Sopotu. Każdego roku Festiwal gości znakomitych artystów z Polski i zagranicy, których interpretacje najdoskonalszych dzieł muzyki od Baroku po XXI wiek wypełniają koncertowe programy. Imprezą towarzyszącą jest Konkurs kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbywa się w cyklu dwuletnim i jest integralną częścią Festiwalu. Wydarzenie to ma na celu wspieranie i pobudzanie twórczości młodych kompozytorów.

 

Nagrania

Polska Filharmonia Kameralna Sopot od początku swojego istnienia regularnie dokonuje nagrań płytowych. Pierwsze analogowe płyty długogrające zostały zarejestrowane już w 1983 roku dla Wifonu i Thorofonu. Nagrania PFK Sopot można także odnaleźć w katalogach prestiżowych europejskich wytwórni muzycznych, m.in. SONY Classical, EMI, Midas, Thorofon, Claves, Sonomaster, Opus, Mediaphon, Wifon, DUX i wielu innych. W roku 2015 Zespół, we współpracy z wytwórnią TACET, zakończył cykl wydawniczy wszystkich symfonii Ludwiga van Beethovena. PFK Sopot ma w swoim dorobku ponad 60 płyt z nagraniami muzyki klasycznej, a także wydawnictwa z aranżacjami muzyki jazzowej i rozrywkowej.

 

Struktura

Polska Filharmonia Kameralna Sopot działa w strukturach Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART i jest instytucją kultury Miasta Sopot oraz Samorządu Województwa Pomorskiego. Po 15 latach oczekiwań, dzięki staraniom władz Sopotu i Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, Polska Filharmonia Kameralna doczekała się wspaniałej własnej siedziby w Sopocie, na terenie Opery Leśnej. Mecenasem Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot jest Grupa ENERGA. Dyrektorem pozostaje niezmiennie założyciel zespołu – Wojciech Rajski.

W roku 2012 Polska Filharmonia Kameralna Sopot obchodziła Jubileusz 30-lecia istnienia.

Muzycy PFK Sopot:

I skrzypce:
Paweł Kapica – koncertmistrz orkiestry
Anna Wieczerzak – zastępca koncertmistrza
Bożena Budzich
Anna Biadasz-Dolińska
Mirosław Kellner
Anna Strojek

II skrzypce:
Jacek Koprowski – prowadzący grupę
Adriana Zgajewska
Grażyna Kasprzyk-Głaszcz
Arkadiusz Połetek
Marta Wojtan

Altówki:
Karol Jurewicz – prowadzący grupę
Aneta Szybowicz
Marta Szyryńska-Krot
Bogusław Fuks

Wiolonczele:
Alicja Leoniuk-Kit – prowadząca grupę
Magdalena Miotke-Bajerska
Grażyna Michalec

Kontrabas:
Sebastian Wyszyński

PFKSopot_fotEdytaRembala (2)

 

 

Czytaj więcej
Mniej