Edycje festiwalu
IX edycjaVIII edycjaVII edycjaVI edycjaV edycjaIV edycjaIII edycjaII edycjaXI edycjaX edycjaI edycja

Artyści

Dyrygenci

WOJCIECH RAJSKI

Dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Urodził się w 1948 roku w Warszawie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w swoim rodzinnym mieście otrzymując dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Bogusława Madeya. Studiował również w Musikhochschule w Kolonii w Niemczech, jako stypendysta DAAD. Uczestniczył w kursie mistrzowskim Witolda Rowickiego w Wiedniu.

Karierę dyrygenta rozpoczął w roku 1971 w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, debiutując baletem Giselle. Równolegle, w latach 1974-1978 był dyrygentem i dyrektorem artystycznym Opery Poznańskiej. Od 1978 do 1980 pracował jako dyrygent w Beethovenhalle Orchester Bonn. W 1982 roku założył Polską Filharmonię Kameralną Sopot.W. Rajski 2

W latach 1993 – 2006 Wojciech Rajski był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej, z którą występował w najlepszych salach koncertowych Europy, m.in. we Francji, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Hiszpanii oraz we Włoszech. Oprócz działalności koncertowej zrealizowanych zostało wówczas wiele nagrań dla Polskiego Radia.

Oprócz stałej pracy z orkiestrami polskimi, Wojciech Rajski prowadził również gościnnie szereg orkiestr, m.in.: w Czechosłowacji, na Węgrzech, w Meksyku, Anglii, Szwecji, Grecji, Hiszpanii oraz w Niemczech. Jako gościnny dyrygent stale współpracuje z takimi orkiestrami, jak: Swisse Romaine, NDR Hannover czy Bayerische Rundfunk. Występował z wieloma światowej sławy solistami, wśród których znaleźli się np. Mścisław Roztropowicz, Henryk Szeryng, Sabine Meyer, Ivo Pogorelich, czy Kristian Zimerman, z którym przy współpracy z orkiestrą Junge Deutsche Philharmonie odbył tournée p
o Niemczech.

Wojciech Rajski brał udział w międzynarodowych festiwalach m.in.: Praskiej Wiośnie, Festiwalu Flandryjskim, Festiwalu Gran Canaria, Festspiele Europaische Wochen Passau, Schleswig-Holstein Musik Festival, Evian, Montpellier, La Chaise Dieu i w Kopenhadze. Wojciech Rajski ma w swym fonograficznym dorobku ponad 50 płyt, dla takich firm jak: EMI, Chant du Monde, Claves, Thorofon, Tacet, Midas, Bis Wifon, KOCH i inne. Dokonuje nagrań dla radia i telewizji w kraju jak również dla SAT 1, 3 SAT i ARD.W. Rajski 1

W 1993 roku Wojciech Rajski rozpoczął działalność pedagogiczną podejmując pracę w Hochschule für Musik w Karlsruhe, gdzie otrzymał tytuł profesora. Od roku 1998 jest profesorem dyrygentury w Hochs
chule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, a od 2008 roku prowadzi także klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W 2010 roku otrzymał tytuł profesora z rąk Prezydenta RP.

Czytaj więcej
Mniej

Artyści

LETICIA MORENO skrzypce

Leticia Moreno jest hiszpańską skrzypaczką. Rozpoczęła swoją karierę muzyczną w wieku 3 lat ucząc się Metodą Suzuki gry na skrzypcach oraz na pianinie. Swój pierwszy recital dała w wieku 5 lat. Od roku 1996 uczyła się przez sześć lat w klasie Zakhara Brona w Escuela Superior de Música Reina Sofía oraz w Niemczech w Köln Musikhochschule. Następnie kontynuowała swoją naukę pod kierunkiem Maxima Vengerova w Saarbrücken oraz Davida Takeno w Guildhall School of Music and Drama, gdzie zdobyła najwyższą ocenę w historii szkoły za jej recital dyplomowy. Jej ostatnim nauczycielem był Rostropovich.

W chwili obecnej Leticia Moreno gra w ramach należącej do Pietro Guarneri Stradivari Society of Chicago oraz koncertuje po całym świecie: Austrii z Wiedeńską Orkiestrą Symfoniczną, Anglii, Rosji ze Spivakovem, Włoszech, Polsce, Ameryce Południowej, Meksyku, oraz Hipszanii przewodząc Chicagowskiej Orkiestrze Symfoniczej. Hiszpański kompozytor Francisco Lara zadedykował jej swoją kompozyję: Capriccio for Leticia (2005).

Nagrody:

  • Spanish Interpreters Association (Hiszpańskie Stowarzyszenie Interpretatorów), 1996, 1999 and 2000
  • Juventudes Musicales of Spain, 1997, 1998 and 2001
  • Henryk Szeryng Competition (Konkurs Henryka Szerynga) , 2000
  • Concertino Praga 2000
  • Novosibirsk, 2001
  • Pablo Sarasate, 2001
  • Emily Anderson, 2005

Czytaj więcej
Mniej

MICHAEL MARTIN KOFLER flet

Michael Martin Kofler urodził się w roku 1966 w Villach. Ukończył studia z najwyższą oceną na Akademii Muzycznej w Wiedniu pod kierunkiem prof. Wolfganga Schulza i prof. Wernera Trippa oraz na Akademii Muzycznej w Bazylei w klasie Petera-Lukasa Grafa. W tym czasie uczęszczał również na zajęcia mistrzowskie u Aurele Nicolet oraz Andre Jaunet.

W roku 1987 Michael Martin Kofler został pierwszym flecistą Młodzieżowej Orkiestry Gustav-Mahler pod kierownictwem Claudio Abbado, w grudniu 1987 Maestro Sergiu Celibidache mianował go głównym flecistą Monachijskiej Filharmonii, gdzie gra nadal pod kierownictwem Jamera Levine’a oraz – od roku 2004 – Christiana Thielemanna.

W swojej karierze, począwszy od wczesnej młodości, Michael Martin Kofler wygrał szereg nagród w międzynarodowych konkursach, takich jak w Pradze, Belgii, Bari, Uelzen oraz Konkursie ARD w Monachium. Martin został nagrodzony wyróżnieniem Austriackiego Ministerstwa Sztuki i Nauki.

Od roku 1983 Michael Martin Kofler daje solowe koncerty, recitale, koncerty muzyki kameralnej w całej Europie i Japonii oraz jest angażowany do nagrań CD i radiowych jak również do telewizyjnych występów. Bardzo często gości w ponad 80 renomowanych orkiestrach w Europie oraz na całym świecie.

Stale pracuje jako solista wraz ze sławnymi dyrygentami: Jamesem Levinem, Sir Nevillem Marrinerem, Dimitrim Kitajenko, Fabio Luisim, Herbertem Blomstedtem, Fransem Brüggenem, Hansem Grafem, Pavelem Koganem, itd.

Jako muzyk kameralny gra z wieloma znanymi artystami. Od roku 1989 Michael Martin Kofler jest profesorem na Muzycznym i Teatralnym Uniwersytecie Mozarteum Salzburg i prowadzi zajęcia mistrzowskie w Europie, Ameryce, Korei, Japonii oraz bierze udział jako członek jury w wielu ważnych konkursach takich jak ARD w Monachium, w Cremonie, itd.

Czytaj więcej
Mniej

IRINA ZHYTYNSKA mezzosopran

Urodzona w Iwano-Frankiwsku (Ukraina), w roku 1998 rozpoczęła naukę w Szkole Muzycznej w klasie skrzypiec. W 2002 dostała się na Narodową Akademię Muzyczną im. Czajkowskiego na kierunek wokalny w klasie prof. V. M. Kurin. Studia ukończyła natomiast w klasie O. M. Dyachenko. Jej aktualnym nauczycielem głosu jest Jolanta Żmurko. W roku 2003 wzięła udział w Krajowym Konkursie „Nowe nazwiska Ukrainy” i została jego laureatką. W roku 2004 została laureatką III Międzynarodowego Konkursu „Sztuka XXI wieku” na Ukrainie (III nagroda. W roku 2006 została laureatką Międzynarodowego Konkursu Młodych Wokalistów im. A. Solovyanenko na Ukrainie (II nagroda).

Artystka posiada w repertuarze następujące partie operowe: Olga, Siebel, Lubasha, Carmen, Maddalena, Fenena, Wiedźma („Dydona i Eneasz” – Purcell), Emilia, Papagena, Cherubin, Dorabella, Zerlina, Charlotte, Maryna Mniszchówna, Gospodyni, Kończakówna, Dalila oraz partie oratoryjne w następujących dziełach: „Gloria” A. Vivaldi, „Te Deum” A. Bruckner, „Illia” F. Mendelssohn, Msza C-dur L. van Beethoven, „El amor brujo” M. de Falla.

Zadebiutowała z Ukraińską Operą Narodową w Kijowie jako Olga w „Eugeniuszu Onieginie”. W grudniu 2007 zadebiutowała we Wrocławskiej Operze jako Maddalena w „Rigoletto” i obecnie jest solistką tejże opery. W grudniu 2008 zadebiutowała w Teatro Real w Madrycie jako Zefka z „Zapisnik zmizeleho” Leosa Janačka. W październiku 2009 zadebiutowała w Operze Narodowej w Warszawie jako Gospodyni w „Borysie Godunowie” Musorgskiego. W kwietniu 2010 zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Poznaniu w roli Charlotte z „Werthera” Masseneta. W kwietniu 2011 wystąpiła w roli Olgi w teatrze ABAO-OLBE w Bilbao. W maju 2013 wystąpiła w tej samej roli na deskach Teatro Reggio w Torino.

Czytaj więcej
Mniej

PRZEMYSŁAW BORYS tenor

Absolwent Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Bogdana Makala oraz absolwent Masterstudium w Universität Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Elizabeth Wilke. Stypendysta programu Erasmus w Hochschule für Music w Dreźnie.

Jest zdobywcą Grand Prix w III Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Śpiewaków w Kovnie (Litwa), laureatem II nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w ramach 2. Letniej Akademii Śpiewu w Sopocie, laureatem Nagrody Specjalnej Teatru Wielkiego w Poznaniu w Konkursie Wokalnym im. Jana Edwarda i Józefiny Reszków w Częstochowie, finalistą Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Martinelli-Pertile Montagnana in Padova (Włochy), finalistą Międzynarodowego Konkursu Wokalnego L’Orfeo di Claudio Monteverdi w Veronie (Włochy) oraz zdobywcą wyróżnienia w I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Karpaczu.

Współpracował z dyrygentami m.in. Jerzym Salwarowskim, Markiem Traczem, Wojciechem Rajskim, Janem Ślękiem, Stanisławem Gałońskim, Przemysławem Stanisławskim, Alanem Urbankiem, Janem Tomaszem Adamusem, Piotrem Deptuchem, Markiem Toporowskim, Wojciechem Rodkiem, Rubenem Silvą, Benjaminem Baylem, Jozefem Wallnigiem, Eraldo Salmierim, Milosem Krejči, Ernstem Kovacicem, Krijnem Koetsveldem, Jensem Lorenzem, Francesco Bottigliero.
Jest uczestnikiem I Wrocławskiego Turnieju Tenorów (2008), XIV Turnieju Tenorów Polskich w Poznaniu (2009) i XI Wielkiego Turnieju Tenorów Opery na Zamku w Szczecinie (2009). Brał udział w licznych kursach wokalnych w Dusznikach Zdroju, Wrocławiu, Karpaczu, Hedensee oraz w kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Teresę Żylis-Gara, Elizabeth Wilke, Janusza Monarchę, Ingrid Kremling, Olega Melnikova, Eugeniusza Sąsiadka, Christiana Elssnera. Koncertował na Litwie, w Niemczech, Austrii, Holandii, Włoszech, Rumunii i Chinach.

Czytaj więcej
Mniej

Prowadzący